AKADEMIA SZTUKI WOJENNEJ UCZCIŁA „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

W dniu 1 marca br. Akademia Sztuki Wojennej uczciła Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Kadra akademicka wraz ze wspólnotą naszej parafii, modliła się na  Mszy św. pod przewodnictwem ks. mjr dr Ireneusza Birusia – proboszcza i zarazem kapelana ASzWoj-u. Na wstępie ks. proboszcz powitał w osobie Rektora-Komendanta ASzWoj-u – gen. bryg. dr inż. Ryszarda Parafianowicza – całą wspólnotę akademicką i zaprosił do wspólnej modlitwy w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

Ks. Ireneusz w homilii nawiązując do słów Adam Mickiewicz „Jeśli ja zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!” zachęcił do refleksji i chwili modlitwy za bohaterów niepodległej Ojczyzny. Przypomniał, że: „(…) Dziś Żołnierzom Wyklętym, Żołnierzom Niezłomnym, przywracamy godne miejsce w historii. Szukamy ich grobów. Im wszystkim, znanymi i nieznanym z imienia, żołnierzom i cywilom, palimy dzisiaj znicz wdzięczności i śpiewamy najpiękniejsze requiem. Kaznodzieja napomniał, że: „Tych ofiar nie wolno nam zmarnować. Nie wolno o nich zapomnieć ani o nich milczeć. Trzeba wsłuchiwać się w ich głos. Poznawać ich życie i ideały. Należy naśladować ofiarną, religijną i patriotyczną postawę męczenników za wiarę i ojczyznę. I nade wszystko czerpać natchnienie do budowania cywilizacji miłości w naszej ojczyźnie”. Zakończył: „To na nas spoczywa obowiązek modlitwy za poległych w obronie wolności ojczyzny, bo ich prochy są święte. Na nich rośnie bohaterska historia naszego narodu”.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się do sali widowiskowej ASzWoj im. gen. Gągora, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uświetnił wykład okolicznościowy prof. dr. hab. Wiesława J. Wysockiego.

fot. J. Borucki