UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM 10 POWIESZONYCH W REMBERTOWIE

W  południe 16 października 2023 r., delegacja 2. Regionalnej Bazy Logistycznej wzięła udział w uroczystościach, upamiętniających 81. rocznicę niemieckiej egzekucji na dziesięciu  Polakach w Rembertowie. Niemiecki mord był formą odwetu za przeprowadzoną przez Armię Krajową akcję dywersyjną, wymierzoną w system niemieckiego transportu kolejowego. W uroczystości wzięła udział delegacja kadry 2. Regionalnej Bazy Logistycznej

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego. Następnie po okolicznościowym wystąpieniu przybliżającym okoliczności historycznego wydarzenia  odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckiej zbrodni. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły władze samorządowe, delegacje Wojska Polskiego oraz  rembertowskich szkół. W uroczystym apelu wziął udział proboszcz parafii wojskowej w Rembertowie ks. płk Tomasz Skupień.

Niemiecka egzekucja stanowiła  formą odwetu na Polakach za przeprowadzoną przez Armię Krajową kilka dni wcześniej udaną akcję dywersyjną o kryptonimie „Wieniec I”. Akcja ta na kilkanaście godzin sparaliżowała niemiecki transport kolejowy w obszarze węzła warszawskiego, w tym dostawy zaopatrzenia i sprzętu na front wschodni. Była to pierwsza akcja dywersyjna zorganizowana na taką skalę na terenie Warszawy od momentu wybuchu wojny. Stanowiła formę  sprawdzianu  organizacyjnego i bojowego  struktur AK, dowodząc sprawności i skuteczności struktur polskiego podziemia w organizowaniu dużych przedsięwzięć o charakterze zbrojnym na trudnym terenie.  Jej sukces działał pokrzepiająco na mieszkańców stolicy. Niestety w dniu 16 października 1942 r., okupant w odwecie,  dokonał kilku pokazowych egzekucji na terenie Warszawy mordując przez powieszenie 50 więźniów owianego złą sławą więzienia na Pawiaku w Warszawie.