Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Ten czas przeżywamy w trudnych okolicznościach panującej w świecie pandemii koronawirusa COVID -19. Starajmy się ten okres przeżywać w duchowej łączności i za pomocą mediów.
Święte Triduum Paschalne w tym roku sprawujemy BEZ UDZIAŁU WIERNYCH wypełniając polecenie Biskupa Polowego WP: „Polecam Księżom Kapelanom, aby sprawowali misteria Triduum Sacrum bez udziału ludu Bożego. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane. W związku z tym nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z popełnieniem grzechu. Zachęcam usilnie wiernych do uczestnictwa w Triduum Paschalnym za pośrednictwem telewizji, radia i Internetu oraz do duchowego przyjmowania Komunii Świętej. Przedłużając, aż do odwołania, dyspensę z dnia 12 marca br. (L.dz. 245/CD/2020), tym samym zwolniłem wiernych Ordynariatu Polowego z obowiązku udziału we Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W związku ze stanem epidemii w naszym kraju przypominam o konieczności przestrzegania aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych (na chwilę wydania niniejszej Instrukcji, do dnia 11 kwietnia br., jest to 5 osób, nie licząc celebransów).”
Trwając w duchowej łączności z Wami TRIDUUM PASCHALNE odprawiamy:
- Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.
- Wielki Piątek – Kościół nie sprawuje Mszy Św. na znak smutku i żałoby. – liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.
- Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Tego dnia nie będzie adoracji przy Grobie Pańskim ani błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Biskup Polowy WP napisał: „W Wielką Sobotę zakazuję organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego, zachęcam wiernych do odmówienia w domu modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym”. Tekst tego obrzędu znajduje się poniżej.
- Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. – obrzęd poświęcenia ognia w Kościele.
W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego nie ma procesji REZUREKCYJNEJ, a Msze św. BEZ UDZIAŁU WIERNYCH o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00 (ewentualnie zapraszamy osoby, które zamówiły intencje, ale żeby liczba uczestników nie przekroczyła 5 osób.)
W Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. BEZ UDZIAŁU WIERNYCH o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00 (ewentualnie zapraszamy osoby, które zamówiły intencje, ale żeby liczba uczestników nie przekroczyła 5 osób.)
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
(Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich,
2, Katowice 2010, nr. 1347-1350)
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.