UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE BITWĘ POD OSSOWEM Z UDZIAŁEM PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

14 sierpnia, w przededniu Święta Wniebowzięcia NMP i obchodów Święta Wojska Polskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską postawę młodych obrońców Warszawy w bitwie pod Ossowem. Z perspektywy czasu i wydarzeń po niej następujących, zdaniem wielu historyków, okazała jedną z 20 najważniejszych bitew w dziejach świata. Obrona frontu w tym rejonie sprawiła, że Warszawa w 1920 roku nie została okrążona i dzięki niezłomnej postawie polskich żołnierzy na innych liniach frontu, udało się w kolejnych dniach odeprzeć atak wroga i tym samym powstrzymać pochód bolszewizmu na zachód. Miało to fundamentalny wpływ na przetrwanie odradzającej się Polski. Do walki z krwawym najeźdźcą stanęli młodzi żołnierze, w olbrzymiej mierze będący ochotnikami z 236. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Wśród walczących o wolność Polski i Polaków był ks. mjr Ignacy Skorupo, który odniósł śmiertelne rany udzielając rozgrzeszenia umierającemu żołnierzowi. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w miejscu śmierci kapelana, mieszkańcy Ossowa, jako wotum wdzięczności postawili krzyż, pod którym już od lat dziękują za ich poświęcenie.

Wśród wielu zaproszonych gości, przedstawicieli samorządów lokalnych, wysokiej rangi dowódców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, przedstawicieli Ordynariatu Polowego, reprezentowanego przez proboszcza parafii wojskowej w Rembertowie ks. płk. Tomasza Skupienia i wikariusza, ks. por. Marka Pruszkowskiego, licznie zebranego harcerstwa polskiego, obecny był Prezydent Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W swoich przemówieniach podkreślili rolę kapelanów wojskowych dla budowania morali wśród żołnierzy. Prezydent podkreślił również, że „wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze i trzeba być gotowym, aby bronić tych wartości. Trzeba mieć odwagę, męstwo i determinację do tego, by zawsze stanąć w obronie Ojczyzny, zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje i kiedy wzywa.”

Na zakończenie obchodów odbył się Apel Pamięci Poległych i poszczególne delegacje złożyły wieńce.

źródło: Przemysław Keler/KPRP