7 września 2018

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ

14 kwietnia 2019

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
  2. Dzisiaj ostanie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15.
  3. W środę, przed Mszą Św. wieczorną, zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na Msze Św. sprawowaną w intencjach polecanych w nowennie. Z racji przygotowania świątyni do Triduum Paschalnego nabożeństwo różańcowe prowadzone przez członków Rycerstwa Niepokalanej i Żywego Różańca odbędzie się o godz. 17.15.
  4. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek, sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Wieczorna modlitwa potrwa do godz. 21.00.
  5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Św. na znak smutku i żałoby. Zapraszamy jednak do uczestnictwa w liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.00. Zachęcamy do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację Krzyża Św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja potrwa do godz. 21.00. Po liturgii Męki Pańskiej rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia. Przypominamy, że w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.
  6. Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się co półgodziny od godz. 9.00 do godz.15.00.
  7. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
  8. W poranek Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 Msza św., którą poprzedzi uroczysta procesja rezurekcyjna. Msze św. w tym dniu o godz. 10.00, 12.00 i 18.00.
  9. W Poniedziałek Wielkanocny, Msze Św. w naszym kościele będą odprawiane według porządku niedzielnego – o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Tego dnia taca będzie przeznaczona na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  10. Przy stoliku z prasą katolicka wystawiona jest skrzynka, do której można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  11. Intencje Mszalne przyjmujemy w zakrystii po Mszach Św. lub w kancelarii parafialnej.
  12. Kancelaria parafialna czynna jest w tym tygodniu tylko we wtorek w godz. od 16.30 do 17.30.