NIEDZIELA – ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

W dzisiejszą niedzielę obchodziliśmy w Kościele Światowy Dzień Ubogich. Tego dnia nasza wspólnota parafialna gościła ks. Romana Rusinka SAC, pallotyna, wieloletniego misjonarza w Rwandzie oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obecnie posługującego w Sekretariacie Misyjnym Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie.

Ks. Roman opowiadał o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, gdzie Maryja ukazała się jako „Nyina wa Jambo”, czyli „Matka Słowa”. W latach 1981-1989 w Kibeho miały miejsce pierwsze objawienia maryjne w Afryce, oficjalnie uznane przez Kościół katolicki w 2001 r. Maryja ukazywała się trzem uczennicom miejscowej szkoły: Alphonsine Mumureke, Nathalie Mukamazimpaka i Marie Claire Mukangango.

W orędziu wzywała do nawrócenia, pokuty i modlitwy, przypominając o koronce do Siedmiu Boleści Dziewicy Maryi. Misjonarz wspomniał o sytuacji panującej w Rwandzie, o niedożywieniu, głodzie, systemie edukacji oraz o tragedii ludobójstwa, która przetoczyła się przez Rwandę w 1994 r. Dlatego też w maju 2018 r. w miejscu jedynych objawień maryjnych w Afryce zainaugurowano Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w ramach projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Tym samym w rwandyjskim Kibeho rozpoczęła się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”.

Ksiądz Roman w kazaniu dla dzieci przybliżył sytuację ich rówieśników z Afryki. Pokazał m.in. buty zrobione z opony i karimaty, „plecak szkolny” i grzechotki zrobione z kapsli.

ORĘDZIE Z KIBEHO

• Módlcie się nieustannie, szczerze i bez obłudy, ponieważ świat zmierza ku przepaści, a grzech jest obecny wszędzie.
  • Niech cierpienie, którego doświadczacie, stanie się waszą drogą do nieba, sposobem wynagrodzenia za grzechy świata oraz udziałem w cierpieniach moich i mojego Syna dla zbawienia świata. Przyjmujcie je w duchu wiary i z radością, aby świat się nawrócił.
  • Odmawiajcie Różaniec do Siedmiu Boleści, o którym wielu dziś zapomniało. Pragnę, by go rozpowszechniano w całym Kościele.